تبلیغات
تاریخ ما - زندگینامه اسکندر مقدونی
سه شنبه 19 بهمن 1389

زندگینامه اسکندر مقدونی

   نوشته شده توسط: محمد ظهرابی    نوع مطلب :

زندیگینامه کامل اسکندر مقدونی


سکَنْدَر مَقْدونی (۳۵۶ تا ۳۲۳ پیش از میلاد) در ایران مشهور به «اسکندر گجسته» (به معنای اسکندر ملعون)و در غرب مشهور به «اسکندر کبیر»، وکشورگشای اهل مقدونیه در سدهٔ چهارم پیش از میلاد بود.

در طول تاریخ اسکندر برای روم نماد قدرت واقتدار بوده است؛ ولی برای ایرانیان نماد خونخواری و خرابی است. چنانچه به علت کشتار و خرابی‌های به بار آورده، در ایران وی را اسکندر گجسته (ملعون) می‌نامند.


نام

اسم این پادشاه مقدونی اسکندر بود و مورخین عهد قدیم نیز چنین نوشته‌اند؛ اما بعدها برخی مورخین اسلامی او را اسکندر نابودگر و یا حتی اسکندر حرام زاده خواندند و برخی نیز از وی به اسکندر المقدونی یاد کردند. (روم را باید بمعنی یونان یا مقدونی دانست زیرا بیزانس یا روم شرقی را در زمان ساسانیان و قرون اولیهٔ اسلامی روم می‌گفتند).ملا هادی سبزواری (قرن ۱۳ق) اسکندر را با نام ذو القرنین قدیس یاد می کند و وی را شاگرد ارسطو و گسترش دهنده علم منطق می داند. اما ابوالکلام آزاد (اواخر قرن ۱۴ق) از دانشمندان هندی کتابی با نام کوروش کبیر یا ذوالقرنین نوشت که علامه طباطبایی این قول را در تفسیر قرآن خود با دلایلی مورد تایید قرار داد.


از آنجا که در عهد قدیم میان مرسوم نبود که پادشاهان هم نام را با اعداد ترکیبی ذکر کنند، مورخین اولیه وی را اسکندر پسر فیلیپ می‌خواندند.


در شاهنامه نیز از اسکندر یاد می‌شود وی نوه فیلیپ، پسر داراب و برادر دارا معرفی می‌شود.


نَسَب


پدر اسکندر فیلیپ دوم مقدونی و مادرش اُلمپیاس دختر نه‌اوپ‌تولم پادشاه مُلُس‌ها. (البته در برخی منابع اسکندر حرام زاده، و فرزند پدری ترک دانسته شده است)


ملس‌ها مردمی بودند یونانی زبان که در درون اپیر نزدیک دریاچهٔ اِپئوم‌بوتی یا ژانین کنونی سکنی گزیده بودند و پادشاهان این مردم از خانوادهٔ اِآسیدها بشمار می‌رفتند و این خانواده هم نسب خود را به آشیل پهلوان افسانه‌ای یونان در جنگ تروا میرسانید. بنابراین چون پادشاهان مقدونی عقیده داشتند که نژادشان به هرکول نیم‌ربّ‌النوع یونانی می‌رسد مورخین یونانی نسب اسکندر را از طرف پدر به هرکول و از طرف مادر به آشیل پهلوان داستانی میرسانند. در داستان‌های ایرانی اُلمپیاس مادر اسکندر را ناهید نامیده‌اند.


برخی از پژوهشگران در ایران نظیر استاد بهروز، اصلان غفاری، دکتر محمد مقدم، احمد حاجی و پوران فرخزاد معتقدند در زندگینامه‌هایی که درباره اسکندر مقدونی برجای مانده است تعارض‌ها و اشتباه‌هایی وجود دارد. از جمله پوران فرخزاد در کتاب «کارنامهٔ به دروغ» آورده است اسکندر مغانی یا اسکندر ارومی شخصی ایرانی بوده‌است که بسیاری از اسکندرنامه‌ها که امروزه به اسکندر مقدونی نسبت داده می‌شود در واقع شرح حال او است (مثلا ساختن سد سکندر، پارسایی و بزرگواری، پی آب زندگانی گشتن).


تولد و کودکی


اسکندر در ژوئیهٔ (۱۰ تیر تا ۹ اَمرداد) ۳۵۶ ق.م و در شهر پِلا به دنیا آمد. استاد او ، ارسطو ، فیلسوف معروف یونانی بود. اسکندر در زمان کودکی ، اسبی بسیار پر قدرت و نترس به نام( بوسفال) را تربیت کرد که هیچ کس جرئت نداشت از آن سواری بگیرد. این اسب مشهور ، اسکندر را تا هندوستان برد و در آنجا مرد.


پیش از فتح یونان


پدر اسکندر فیلیپ یا فیلیپوس که نخست شاه مُلُس‌ها بود، در جنگی که با یونان کرد پیروز گردید و پادشاه مقدونیه و تمام یونان شد. در این جنگ که در محل خرونه(Cheronee) روی داد دو سپاه به هم رسیدند و طلیعهٔ صبح طرفین صف آرایی کردند. فیلیپ فرماندهی جناح راست را به پسرش اسکندر داد و معاونان ممتاز را خود را در کنار او جا داد. فرماندهی جناح چپ را هم خود به عهده گرفت. در این جنگ که طولانی بود تعداد زیادی از هر دو طرف کشته شدند و سرانجام پدر اسکندر در این نبرد پیروز شد. بعدها هنگامی که فیلیپ وارد نمایشگاهی جهت تماشای صورت دوازده الهه می‌شد و تمام انظار متوجه بود شخصی پوزانیاس(pausanias) نام قمه‌ای به تن او فرو کرد و پادشاه افتاد و درگذشت. پس از مرگ فیلیپ اسکندر بر تخت سلطنت نشست.


جوانی اسکندر


فیلیپ دوم توجهی مخصوص به تربیت اسکندر داشت و با این مقصود فردی را با نام لئونیداس که از نزدیکان اُلمپیاس بود مسئول تربیت اسکندر کرد. فیلیپ در انتخاب پزشک و دایه اسکندر نیز تلاش کرد تا همه از خانواده‌های ممتاز و اشراف باشند، پس از رسیدن اسکندر به سن جوانی، فیلیپ به ارسطو، فیلسوف سرشناس یونان که در آن زمان به مکتب افلاطون می‌رفت، نامه‌ای نوشت. ارسطو سمت آموزگاری اسکندر را پذیرفت و مدتها بتعلیم و تربیت او پرداخت.


اعتیاد اسکندر به الکل گاه باعث می‌شد در حال مستی حتی نزدیکترین افراد، از جمله یکی از نزدیکترین دوستانش را بقتل برساند؛ یا مجموعه تخت جمشید که از بزرگ‌ترین میراث دنیای قدیم بود را به اتش بکشد.


حمله به امپراتوری پارس


اسکندر در لشکر کشی‌های خود به آسیا، در زمان داریوش سوم به سرزمین امپراتوری پارس حمله کرد و سپاهیان ایران را شکست داد.


نخستین نبرد اسکندر و ایرانیان در بهار (۳۳۴ پ.م) در حوالی آسیای صغیر نبرد گرانیک یا گرانیکوس نامیده می‌شود. اسکندر از بغاز داردانل گذشته وارد آسیای صغیر شد. این نبرد در کنار رود گرانیک روی داد که به دریای مرمره می ریزد.


درگیری میان پارس و یونان سالیان سال ادامه داشت. نقطهٔ اوج این کشمکش ها را سیل رخدادهائی تشکیل می داد که حملهٔ اسکندر عامل و باعث آن ها بود. عصری که بدین ترتیب پایان می گرفت چیزی حدود سیصد سالی به درازا کشیده بود.


دومین نبرد اسکندر و ایرانیان در نبرد ایسوس، (333 پ.م.) اولین نبرد مستقیم اسکندر است با سپاه داریوش سوم. داریوش و اسکندر در نزدیکی شهر ایسوس با یکدیگر رو به رو شدند.


میان جهان باختر و جهان خاور در درازای تاریخ، نه نبردهای قدرت، نه درگیری های اعتقادی، نه رقابت هنرها و نه بگو مگوهای اندیشمندان هیچگاه گسسته نشده است. اوج این درگیری، که کهن ترین موضوع تاریخ را تشکیل می دهد، برخورد خصمانهٔ غرب با شرق در سال ۳۳۳ پیش از میلاد مسیح در نبرد «ایسوس» بود. پیروزی بنام غرب رقم خورد. پیامدهای آن فوق العاده بودند.


سومین نبرد اسکندر و ایرانیان در نبرد گوگمل، (331 پ.م.) دومین نبرد مستقیم اسکندر است با سپاه داریوش سوم در گوگمل واقع در نزدیکی اربیل امروزی. بیشترین مقاومت ها را طوایف آریایی برزینی در نبرد گوگمل انجام دادند.
مسیر حمله اسکندر به ایران


پس از پیروزی «گوگمل» اسکندر از همان میدان نبرد، یک گردان سواره نظام تحت فرماندهی «فیلُکسِنوس» به «شوش» گسیل داشت با این امید که پیش از این که همهٔ گنجینه ها منهدم، سوزانده، به یغما رفته یا به ایران شمالی منتقل شده باشند، شهر را اشغال کند. در رقابت با شایعهٔ پیروزی عظیم، «فیلُکسِنوس» عازم جنوب شد. امید اسکندر بر آورده شد. پس از آن که داریوش در نتیجهٔ دوبار گریختنش هم در نبرد «ایسوس» و هم «گوگمل» شکست خورد، ساتراپ ها، تا جائی که به چنگ فاتح افتاده بودند، دیگر نیازی نمی دیدند، برای این هخامنش ِ فراری سرشکی فرو ریزند. یا شاید هم تنها یک قطرهٔ دیگر نثارش کرده باشند! اما در این وقت فرماندهان بزرگ شروع به سیاست ورزی کردند، سیاستی بزرگ. در موقعیت آنان، سخن رایج ، کنار آمدن با فاتح بود. تدبیر دورنگرانهٔ اسکندر در رفتار دوستانه اش با «میتر ِ نس» ِ ساتراپ که در زمان خود، شهر «سارد» را به او تسلیم کرده بود و پذیرفتنش به حلقهٔ نزدیکان دربار پادشاهی، به بار نشست. ملایمت اسکندر نسبت به همهٔ کسانی که در برابرش مقاومتی نشان نداده بودند، تسلیم ساتراپ ها را تسهیل کرد. «شوش» تحویل شد. در ماه نوامبر سال ٣٣۱، تقریباً چهار سالی پس از عبور از «هلسپونتوس» ، اسکندر وارد پایتخت امپراتوری پارس شد.


اسکندر با تصرف پارسه، یکی از پایتخت‌های هخامنشیان این سلسله ایرانی را برای همیشه نابود کرد. وی فرمان به آتش کشیدن پارسه را صادر کرد که برخی آن را برای تلافی به آتش کشیده شدن آتن به دست خشایارشا می‌دانند.مرگ


اسکندر پس از فتح هند که تا رود هیفاز (بیس امروزی) پیشروی کرده بود به علت کمی قشون به ایران بازگشت و به فکر تسخیر عربستان افتاد. بنابراین به سمت بابل حرکت کرد ولی در آنجا به علت تبی که از باتلاق‌های بابل بر او مستولی شده بود در سن ۳۲ سالگی مرد.

وضعیت لشکر اسکندر و داریوشسواره نظام، بخش کوچکترلشکر اسکندر بود.


در بهار سال 334 قبل از میلاد، قشون پارمنیون (Parmenion) از افسران مورد اعتماد مقدونیان هنگام پادشاهی فیلیپ دوم (Philip II) و حامی بزرگ اسکندر، از داردانل (Dardanel) عبور کردند و ایرانیان از همان روزهای اول نتوانستند در برابر او از خود مقاومت منظمی نشان دهند. اسکندر پس از آنکه در ایلیون پیاده شد، استقلال این شهر را اعلام کرد و آنرا از پرداخت خراج به ایرانیان معاف داشت و سپس راه خود را پیش گرفت و به قوای اصلی ملحق شد.

قشون اسکندر از لحاظ عده زیاد نبود و از سی هزار پیاده و پنج هزار سواره تشکیل شده بود. که از این عده نه هزار نفر شش جناح را به وجود می آوردند و سه هزار نفر آنها سه دسته پیاده مسلح به اسلحه های میان وزن بودند. یکی از این دسته ها آگما نام داشت که گارد مخصوص اسکندر بود. پیاده های یونانی بطور تخمینی از دوازده هزار نفر تشکیل می شدند که شامل متحدین و مزدوران بودند. سایر قسمت های پیاده مرکب بود از دسته های مسلح به اسلحه سبک. پر ارزش تر از همه آنها کمان داران جزیره کرت (Crete) بودند.

سواره نظام از هشت دسته سنگین اسلحه شامل یاران پادشاه که از نجبا بودند و دسته سواره نظام فسال (Fesal) و سایر دسته های نسبتآ کوچک تشکیل می گردید. علاوه بر اینها اسکندر با خود حدود یکصد و شصت فروند کشتی به همراه آورده بود. به دنبال قشون عراده ها حرکت میکرد. در قشون اسکندر عملیات محاصره بسیار خوب انجام می شد و بنابراین در معیت عراده ها انواع ماشین های محاصره و دسته های مخصوصی که برای اینکار اختصاص داده بودند، حرکت می کرد.

ستاد فرماندهی ارتش عبارت بود از یک عده نزدیکان و دوستان مورد اعتماد پادشاه که به فنون جنگی کاملآ آشنا بودند. در میان این عده افراد برجسته ای وجود داشتند که بعدها در تاریخ آسیا نقش مهمی را ایفا کردند. لازم است در اینجا به وضع مرتب و نظم امور ستاد نیز اشاره شود. در این لشکر کشی روزانه کلیه وقایع ثبت می شد و همین یادداشت ها بعدعا پایه و اساس شرح لشکر کشی های اسکندر قرار گرفت.

حسن تهیه مقدمات لشکرکشی گواهی می دهد که اسکندر نقشه های وسیع جنگی داشته است، هر چند که این پادشاه جوان مقدونی در اولین مرحله فعالیت خود شاید تصور اینکه ممکن است بتواند حکومت ایران را در آن زمان مغلوب سازد و بر دنیا تسلط پیدا کند را محال می دانسته است ... اما در اولین نبردی که در گرفت ضعف و ناتوانی حکومت هخامنشیان و در مقابل امکان فتوحات بعدی برای اسکندر آشکار گردید.

در مقابل ارتش کثیر داریوش سوم از عناصر و افراد مختلف تشکیل شده بود که از لحاظ نطامی ارزش آنان برابر نبود. انضباط، فوق العاده ضعیف بود و آن اراده و ایمانی که ارتش قلیل تعلیم یافته و مجرب اسکندر برای وصل به فتح و پیروزی در دل داشتند، در ارتش داریوش وجود نداشت. از شرحی که هرودوت در باره ارتش خشایارشا بیان داشته معلوم می شود که پایه و اساس این ارتش را پیاده نظام و افراد داوطلب ایلاتی تشکیل می داده ولی سواره نظام اهمیت فوق العاده ای داشته است.

داریوش سوم برای اینکه با روش جنگجویان یونانی ارتش خود را هماهنگ نماید سعی می کرد که یک پیاده نظام منظم به وجود بیاورد و او قبل از همه چیز به مزدوران یونانی، که تعداد آنها چندان هم کم نبود، اتکا داشت و فرمانده بسیار لایقی بنام ممنون (Memnon) آن سپاه را رهبری می کرد.


رکسانه، دختری که قربانی عشق اسکندر شد

رکسانه دختر (کوهورتانوس) فرمانروای سغد از ولایات ایران که در نزدیکی سمرقند کنونی قرار دارد، بود. رکسانه یعنی ستاره کوچک! سیزده ساله است که اسکندر ایران را به خاک و خون می‌کشد.
اسکندر مقدونی چهره نام آشنای تاریخی است که داعیه فتح جهان را در سر دارد. در دوران فرمانروایی 13 ساله اش سرزمین‌های بسیاری را تصرف می‌نماید که با توجه به امکانات آن زمان ابعاد وسیعی داشته. تنها با یک نگاه به باقیمانده کاخ آناهیتا، تخت جمشید کافیست تا نفرت عظیم ایرانیان را نسبت به اسکندر درک کنیم! اسکندر وقتی که وارد تخت جمشید شد و این همه شکوه و ثروت را دید دستور داد که هر چیز را که می‌توانند با خود ببرند و هر چیز را که نمی‌توانند نابود سازند.

داریوش سوم آخرین پادشاه ایران تنها فرار می‌کند و توسط یکی از امیران ولایات کشته می‌شود. اسکندر ایران را فتح می‌کند، سغد را فتح می‌کند.

کوهورتانوس خواست ضیافتی برای اسکندر با تجملات مشرق ‌زمین بدهد و با این مقصود ۳۰ نفر از دختران خانواده‌های درجهٔ اول سغدیان را باین ضیافت طلبید. دختر خود والی هم جزو آنها بود.
رکسانه از حیث زیبایی و لطافت مثل و مانند نداشت و بقدری دلربا بود که در میان آنهمه دختران زیبا توجه تمام حضار را بخود جلب می‌کرد.

در شب میهمانی که پدر رکسانه (کوهورتانوس) برای پذیرفتن شکست و به افتخار اسکندر برپا می‌کند. رکسانه بر طبق سنن ایرانی با رو بنده می‌رقصد. رکسانه مجبور می‌شود طبق خواست اسکندر روبنده را بر دارد... کاری که در تمام عمرش نکرده.

اسکندر که مست بادهٔ عنایتهای اقبال و ابخرهٔ شراب بود عاشق وی گشت.

گویند: «پادشاهی که زن داریوش و دختران او یعنی زنانی را دیده بود که کسی جز رُکسانه در وجاهت بآنها نمی‌رسید، در این‌جا عاشق دختری شد که نه در عروقش خون شاه جاری بود و نه از حیث مقام می‌توانست قرین آنها (یعنی زن داریوش و دختران او) باشد»

بزودی اسکندر بلند و بی‌پروا گفت: لازم است مقدونیها و پارسیها با هم ازدواج کنند و این یگانه وسیله‌ایست برای اینکه مغلوبین شرمسار و فاتحین متکبر نباشند.
بعد برای آنکه این فکر خود را ترویج کند آشیل پهلوان داستانی یونان را که از نیاکان خود میدانست مثل آورده گفت مگر او یکی از اسراء را ازدواج نکرد؟ بنابراین مقدونیها نباید ازدواج زنان پارسی را برای خود ننگ دارند.

پدر رُکسانه از این سخنان اسکندر غرق شادی گردید و بعد اسکندر از شدت عشق در همان مجلس امر کرد موافق عادات مقدونی نان بیاورند و آن را با شمشیر بدو نیم کرده نیمی ‌را خودش برداشت و نیم دیگر را به رُکسانه داد تا وثیقهٔ زناشویی آنان باشد. مقدونیها را این رفتار اسکندر خوش نیامد زیرا در نظر آنان پسندیده نبود که یک والی پارس پدرزن اسکندر گردد ولی از زمان کشته شدن کلیتوس سرداران مقدونی از اسکندر می‌ترسیدند و هر آنچه از او سر می‌زد با سیمای خوش تلقی می‌شد.

رکسانه میان تنفر نسبت به یک غاصب و عشق نسبت به یک همسر می‌ماند....
کم کم مانند همه زنان ایرانی عشق به همسر و وفاداری در رکسانه جان می‌گیرد. او عاشق می‌شود! و اسکندر عشق تمام لحظات رکسانه می‌گردد. اما صد افسوس که اسکندر تنها به تصرفاتش می‌اندیشد و وظیفه ای که خدایان بر عهده او گذاشته اند برای رسیدن به آخر دنیا! و رکسانه در این میان قربانی یک عشق است!

رکسانه پا به پای اسکندر به هند می‌رود! باران‌های سیل آسا را تحمل می‌کند! پیکر‌های بیجان کشته‌ها را می‌بیند! درد و رنج سر بازان و شورش آنها با اسکندر را می‌بیند! در سختی‌ها در کنار اسکندر و در خوشی‌ها هم چون بیگانه ای با او رفتار می‌شود! و اسکندر در این میان شخصیتی دو گانه دارد. زمانی دلپذیرترین رفتار را با رکسانه دارد و زمانی او را از خود می‌راند.......

رکسانه زجر می‌کشد....دو رویی می‌بیند.......نیرنگ‌ها را می‌چشد......جفای عشقش را می‌بیند....... زخمی‌شدن اسکندر را تحمل می‌کند......اما در این میان رکسانه باز هم رکسانه است....

تحول شگرف فکری اسکندر شورش سربازان و خواهش رکسانه او را از هند ناامید بازمی‌گرداند.....اسکندر خسته از جنگ و زخم خورده از شورش سربازانش به سوی ایران باز میگردد......و اینبار باز رکسانه به دور از رفتار‌های درباری یک ملکه در کنار اسکندر و با پای پیاده از کویر می‌گذرد......به ایران باز می‌گردد.....

اما.....اینبار......اسکندر به دلیل مصالح کشور گشایی زخم جان فرسایی به روح رکسانه وارد می‌کند......

اسکندر به شوش رفت و در آنجا با "استاتیرا" دختر کوروش ازدواج می‌کند....و دستور می‌دهد هم زمان با او هشتاد نفر از سرداران سپاهش با شاهزاده‌های ایرانی ازدواج کنند!!!!!
در شب ازدواج اسکندر رکسانه طفلی را که در بدن داشت از دست می‌دهد.....رکسانه باز هم در کنار اسکندر می‌ماند!!!! حتی پس از ازدواجش.....اسکندر استاتیرا را در شوش باقی می‌گذارد و رکسانه را با خود به اکباتان می‌برد.....
از آنجا با اینکه منجمان ورود به بابل را نحس می‌دانند اسکندر به بابل می‌رود....اسکندر که می‌دانسته راهی به پایان عمرش ندارد در آخرین روزها با رکسانه وداع می‌کند واسکندر در واقع در باغ‌های معلق بابل اعتراف می‌کند که همچنان عاشق رکسانه است!!! اسکندر حتی به رکسانه می‌گوید که بعد از مرگش دستور قتل استاتیرا بدهد که سودایی برای جانشینینی اسکندر در سر نپروراند......

در بابل عشق ابدی رکسانه (اسکندر) بر اثر بیماری مرموزی جان می‌سپارد و اسکندر با همه قدرتش به آغوش خاک می‌رود.....در حالیکه رکسانه ولیعهد او را به دنیا می‌آورد....ولیعهدی که هرگز پادشاهی نکرد.....

از آن پس المپیاس مادر اسکندر از ركسانه و پسرش حمایت می‌کرد. تا اینکه المپیاس بدست کاساندروس بقتل رسید.

رکسانه به جرم پایبندی به عشق اسکندر، اسیر کاساندروس و قربانی دسیسه‌های سیاسی امپراتوری اسکندر شد که می‌خواهد قدرت پدر به پسر نرسد.........

كاساندر چون دید كه اسكندر چهارم پسر اسكندر، بزرگ شده و در مقدونیه گفتگو ازین است كه او را از محبس بیرون آورده بر تخت بنشانند، از عاقبت این كار ترسید و نابودی خود را در آن می‌دید. بنابراین به گلوسیاس رئیس محبس نوشت كه سر ركسانه و اسكندر را ببرد و تن آنها را پنهان دارد و چنان كند كه اثرى از این دو قتل نماند.

این امر اجرا شد و به ركسانه و پسرش در حدود ۳۰۹ ق.م. زهر داده شد.
http://1.gol5.com/f128/alexander-macedonian-2825.htm


viagra generic
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:31 ق.ظ

Great advice. With thanks.
online pharmacy viagra where do i buy viagra online order viagra where can i order viagra cheapest place to buy viagra online buyviagra age to buy viagra viagra uk online how to buy viagra online uk online pharmacy viagra uk
babecolate.com
دوشنبه 22 مرداد 1397 11:44 ق.ظ

Nicely put. Thanks.
cialis pas cher paris buy name brand cialis on line price cialis wal mart pharmacy cialis italia gratis buying cialis on internet buy cialis cheap 10 mg cialis 50 mg soft tab cialis vs viagra cialis pills in singapore cialis alternative
Shadow
یکشنبه 7 مرداد 1397 07:35 ب.ظ
whoah this weblog is wonderful i like studying your posts.

Keep up the great work! You understand, a lot of individuals are searching
around for this information, you can help them greatly.
Globalplus
دوشنبه 11 تیر 1397 10:54 ق.ظ
Howdy! І could have sworn I've visited thіs site before bᥙt аfter browsing throuɡһ sopme of the artucles I realized іt's new to me.
Nonetheless, I'm certaіnly haappy I сame acrlss it and I'll Ƅe bookmarking it and checkig bacк regularly!
viagra pillen kopen etos
شنبه 2 تیر 1397 01:31 ق.ظ
Hi theгe thіs іs қind of of off topic ƅut I was
wondering if blogs ᥙse WYSIWYG editors ⲟr iff you haνe
to manually code ѡith HTML. I'm starting а blog soon bbut have no coding кnow-how ѕo I
wantd to gett guidance from someone with experience.
Any help would be ɡreatly appreciated!
Alwin
سه شنبه 29 خرداد 1397 07:30 ق.ظ
Simply want tߋ say у᧐ur article iis ɑs amazing.
Ƭhe clwrity fоr your put up is simply spectacular ɑnd that i can assume
yⲟu're аn expert on tһis subject. Wеll wih yojr
peemission ɑllow me to grasp yoᥙr RSS feed to sstay
updated ԝith coming nea near post. Thank yoou one million аnd pleaѕe keesp up thhe gratifying work.
Quentin
دوشنبه 28 خرداد 1397 09:17 ق.ظ
That іs гeally attention-grabbing, Үou aare аn excessively skilled blogger.
І've joined yoᥙr rss feed аnd sit up fߋr searching foг extra of үour fantastic post.
Αlso, I've shared үour website іn my social networks
Griffin
یکشنبه 27 خرداد 1397 03:55 ب.ظ
Toɗay, I went to the beach with my kids. І found a sea shell and ցave it too
my 4 yar old daughter and sаid "You can hear the ocean if you put this to your ear." She placed the
shell to her ear ɑnd screamed. Тhere was a hermit
crab іnside аnd it pinched heг ear. Ꮪhe never wantys to go bаck!
LoL I knoѡ tһis iѕ compⅼetely off topic
but Ι һad to teⅼl ѕomeone!
JANAH Stone
جمعه 25 خرداد 1397 09:01 ق.ظ
It is perfect tіme to maке a few plans fоr the ⅼong run and it iѕ time to be һappy.
Ι hаvе larn thiѕ publish ɑnd iff I may just
I desire to suggest yߋu ѕome interesting issurs оr tips.

Pеrhaps you cаn write nezt articles relating tߋ this article.
Ι want to learn more issues ɑpproximately it!
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 03:06 ق.ظ

Fantastic data, Regards!
how to purchase cialis on line pastillas cialis y alcoho cialis super kamagra i recommend cialis generico tarif cialis france cialis flussig cialis 5 mg effetti collateral precios de cialis generico dose size of cialis cialis kamagra levitra
Arlette
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 08:39 ق.ظ
Thanks for a marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you
could be a great author. I will always bookmark your blog and
may come back in the future. I want to encoourage you continue your great writing, have a nice
weekend!
eyelash
یکشنبه 23 اردیبهشت 1397 01:20 ب.ظ
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I haqve always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none
the less. I've been using WordPress on various websites for about a year and am
concerned about switchjing to another platform. I have heard very good things about blogengine.net.
Is there a way I can import all my wordpress content into
it? Any kind of help would bee greatly appreciated!
Buy generic viagra
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 11:28 ب.ظ

This is nicely said. !
viagra buy online can u buy viagra online buy viagra generic buy viagra usa online buy viagra paypal buying cheap viagra online online buy viagra no prescription viagra online how can you buy viagra generic levitra
Tadalafil
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 09:06 ب.ظ

Nicely put. Cheers.
cheap generic viagra online uk how to buy viagra on line sildenafil viagra where can i get viagra prescription how to buy viagra without prescription buy canada viagra buy viagra online without rx generic viagra online uk where can you buy viagra over the counter buy viagra online safe
Viagra tablets australia
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 11:11 ق.ظ

Beneficial info. Regards.
buy viagra 100mg buy tadalafil buy viagra cheaply how to get cheap viagra buy generic viagra online without prescription buy canada viagra get prescription for viagra online viagra cheap buy viagra online canada no prescription online pharmacy sildenafil
Viagra generic
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 05:33 ق.ظ

Lovely data, Kudos!
purchase viagra uk get viagra uk viagra from pharmacy cheap generic viagra online uk kamagra how do i order viagra sildenafil usa buy cheap viagra online buy generic viagra online uk next day delivery buy generic sildenafil
depforce ayurvedic medicine
جمعه 31 فروردین 1397 07:27 ب.ظ
Hi here too everdy body, it's mmy firdt payy a quik visjt oof thbis website; thijs
bblog conbsists off remmarkable andd atually fne stjff iin favoor oof readers.
rite
شنبه 25 فروردین 1397 08:29 ق.ظ
Jսѕt wisһ to ѕay yߋur article is as amazing. Τhe clarity on yօur publish is simply cool
and і couⅼԀ think yߋu are a professional օn this subject.

Fіne toɡether ѡith your permission ⅼet mе to grasp your
RSS feed to stay updated with drawing close post. Tһanks
а mіllion and pleaѕe continue tһe rewarding worҝ.
comprare viagra super active plus
پنجشنبه 23 فروردین 1397 11:43 ق.ظ
Μy brother suggested Ӏ miցht like this blog.
He was entirely right. Тhis post trulу made
mу daʏ. Yoᥙ cann't imagine simply һow much tіme I
had spent for this informаtion! Τhanks!
Buy cialis
یکشنبه 19 فروردین 1397 12:04 ق.ظ

Wow lots of awesome data.
cialis 20 mg cost cialis 20mg prix en pharmacie cialis generika in deutschland kaufen cialis generika buy cialis online cialis coupons printable generic cialis review uk look here cialis order on line cialis for daily use cialis for bph
Cialis online
شنبه 18 فروردین 1397 10:12 ب.ظ

Seriously lots of very good data!
cialis taglich cialis pills price each we recommend cialis info cialis price thailand cialis online cialis super acti cialis therapie order a sample of cialis tadalafil cialis 100 mg 30 tablet
Cialis 20 mg
شنبه 18 فروردین 1397 10:12 ب.ظ

You expressed it wonderfully!
generic for cialis get cheap cialis cialis 20 mg usa cialis online cialis manufacturer coupon generic cialis 20mg uk usa cialis online generic cialis pro we recommend cialis info viagra cialis levitra
Cialis 20 mg
شنبه 18 فروردین 1397 08:03 ب.ظ

This is nicely put! .
prezzo cialis a buon mercato purchasing cialis on the internet cialis en mexico precio acquisto online cialis cialis en mexico precio ou trouver cialis sur le net link for you cialis price cialis kaufen bankberweisung wow cialis tadalafil 100mg cialis professional from usa
Cialis prices
جمعه 17 فروردین 1397 09:11 ب.ظ

You actually stated it well!
venta cialis en espaa cialis wir preise cialis daily dose generic cialis tadalafil india cialis 100mg cost cialis coupon cialis kaufen cialis pills boards buy name brand cialis on line prices for cialis 50mg
Buy Lumigan
پنجشنبه 9 فروردین 1397 11:40 ق.ظ
Goood day! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay.
I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new updates.
mezo
سه شنبه 7 فروردین 1397 09:20 ق.ظ
Нi, Neat post. Thеre's a ρroblem ᴡith yoᥙr website inn webb
explorer, mіght test thіs? ӀE nonethеleѕѕ is the markwt leader and а һuge ѕection of ppeople wilⅼ omit
yor magnificent writing bеcausе of ths ⲣroblem.
Cialis online
یکشنبه 5 فروردین 1397 02:44 ق.ظ

Nicely put. Thank you!
5 mg cialis pharmacie en ligne acheter cialis meilleur pri overnight cialis tadalafil cialis price in bangalore acheter cialis kamagra generic cialis 20mg uk brand cialis generic cialis canada on line does cialis cause gout cialis 20 mg effectiveness
Buy generic cialis
جمعه 3 فروردین 1397 12:37 ق.ظ

Many thanks, Helpful information.
order a sample of cialis cialis 20mg prix en pharmacie what is cialis cialis for daily use generic for cialis acquistare cialis internet cialis 20mg preis cf free cialis cialis preise schweiz free generic cialis
Cialis online
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:45 ق.ظ

Many thanks. Terrific information.
cialis manufacturer coupon cialis farmacias guadalajara wow cialis tadalafil 100mg chinese cialis 50 mg 40 mg cialis what if i take safe site to buy cialis online cialis for sale buy cialis online legal cialis cuantos mg hay cialis great britain
jocuri mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:47 ب.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep
it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later on. All the best
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30