تبلیغات
تاریخ ما - زندگینامه اسکندر مقدونی
سه شنبه 19 بهمن 1389

زندگینامه اسکندر مقدونی

   نوشته شده توسط: محمد ظهرابی    نوع مطلب :

زندیگینامه کامل اسکندر مقدونی


سکَنْدَر مَقْدونی (۳۵۶ تا ۳۲۳ پیش از میلاد) در ایران مشهور به «اسکندر گجسته» (به معنای اسکندر ملعون)و در غرب مشهور به «اسکندر کبیر»، وکشورگشای اهل مقدونیه در سدهٔ چهارم پیش از میلاد بود.

در طول تاریخ اسکندر برای روم نماد قدرت واقتدار بوده است؛ ولی برای ایرانیان نماد خونخواری و خرابی است. چنانچه به علت کشتار و خرابی‌های به بار آورده، در ایران وی را اسکندر گجسته (ملعون) می‌نامند.


نام

اسم این پادشاه مقدونی اسکندر بود و مورخین عهد قدیم نیز چنین نوشته‌اند؛ اما بعدها برخی مورخین اسلامی او را اسکندر نابودگر و یا حتی اسکندر حرام زاده خواندند و برخی نیز از وی به اسکندر المقدونی یاد کردند. (روم را باید بمعنی یونان یا مقدونی دانست زیرا بیزانس یا روم شرقی را در زمان ساسانیان و قرون اولیهٔ اسلامی روم می‌گفتند).ملا هادی سبزواری (قرن ۱۳ق) اسکندر را با نام ذو القرنین قدیس یاد می کند و وی را شاگرد ارسطو و گسترش دهنده علم منطق می داند. اما ابوالکلام آزاد (اواخر قرن ۱۴ق) از دانشمندان هندی کتابی با نام کوروش کبیر یا ذوالقرنین نوشت که علامه طباطبایی این قول را در تفسیر قرآن خود با دلایلی مورد تایید قرار داد.


از آنجا که در عهد قدیم میان مرسوم نبود که پادشاهان هم نام را با اعداد ترکیبی ذکر کنند، مورخین اولیه وی را اسکندر پسر فیلیپ می‌خواندند.


در شاهنامه نیز از اسکندر یاد می‌شود وی نوه فیلیپ، پسر داراب و برادر دارا معرفی می‌شود.


نَسَب


پدر اسکندر فیلیپ دوم مقدونی و مادرش اُلمپیاس دختر نه‌اوپ‌تولم پادشاه مُلُس‌ها. (البته در برخی منابع اسکندر حرام زاده، و فرزند پدری ترک دانسته شده است)


ملس‌ها مردمی بودند یونانی زبان که در درون اپیر نزدیک دریاچهٔ اِپئوم‌بوتی یا ژانین کنونی سکنی گزیده بودند و پادشاهان این مردم از خانوادهٔ اِآسیدها بشمار می‌رفتند و این خانواده هم نسب خود را به آشیل پهلوان افسانه‌ای یونان در جنگ تروا میرسانید. بنابراین چون پادشاهان مقدونی عقیده داشتند که نژادشان به هرکول نیم‌ربّ‌النوع یونانی می‌رسد مورخین یونانی نسب اسکندر را از طرف پدر به هرکول و از طرف مادر به آشیل پهلوان داستانی میرسانند. در داستان‌های ایرانی اُلمپیاس مادر اسکندر را ناهید نامیده‌اند.


برخی از پژوهشگران در ایران نظیر استاد بهروز، اصلان غفاری، دکتر محمد مقدم، احمد حاجی و پوران فرخزاد معتقدند در زندگینامه‌هایی که درباره اسکندر مقدونی برجای مانده است تعارض‌ها و اشتباه‌هایی وجود دارد. از جمله پوران فرخزاد در کتاب «کارنامهٔ به دروغ» آورده است اسکندر مغانی یا اسکندر ارومی شخصی ایرانی بوده‌است که بسیاری از اسکندرنامه‌ها که امروزه به اسکندر مقدونی نسبت داده می‌شود در واقع شرح حال او است (مثلا ساختن سد سکندر، پارسایی و بزرگواری، پی آب زندگانی گشتن).


تولد و کودکی


اسکندر در ژوئیهٔ (۱۰ تیر تا ۹ اَمرداد) ۳۵۶ ق.م و در شهر پِلا به دنیا آمد. استاد او ، ارسطو ، فیلسوف معروف یونانی بود. اسکندر در زمان کودکی ، اسبی بسیار پر قدرت و نترس به نام( بوسفال) را تربیت کرد که هیچ کس جرئت نداشت از آن سواری بگیرد. این اسب مشهور ، اسکندر را تا هندوستان برد و در آنجا مرد.


پیش از فتح یونان


پدر اسکندر فیلیپ یا فیلیپوس که نخست شاه مُلُس‌ها بود، در جنگی که با یونان کرد پیروز گردید و پادشاه مقدونیه و تمام یونان شد. در این جنگ که در محل خرونه(Cheronee) روی داد دو سپاه به هم رسیدند و طلیعهٔ صبح طرفین صف آرایی کردند. فیلیپ فرماندهی جناح راست را به پسرش اسکندر داد و معاونان ممتاز را خود را در کنار او جا داد. فرماندهی جناح چپ را هم خود به عهده گرفت. در این جنگ که طولانی بود تعداد زیادی از هر دو طرف کشته شدند و سرانجام پدر اسکندر در این نبرد پیروز شد. بعدها هنگامی که فیلیپ وارد نمایشگاهی جهت تماشای صورت دوازده الهه می‌شد و تمام انظار متوجه بود شخصی پوزانیاس(pausanias) نام قمه‌ای به تن او فرو کرد و پادشاه افتاد و درگذشت. پس از مرگ فیلیپ اسکندر بر تخت سلطنت نشست.


جوانی اسکندر


فیلیپ دوم توجهی مخصوص به تربیت اسکندر داشت و با این مقصود فردی را با نام لئونیداس که از نزدیکان اُلمپیاس بود مسئول تربیت اسکندر کرد. فیلیپ در انتخاب پزشک و دایه اسکندر نیز تلاش کرد تا همه از خانواده‌های ممتاز و اشراف باشند، پس از رسیدن اسکندر به سن جوانی، فیلیپ به ارسطو، فیلسوف سرشناس یونان که در آن زمان به مکتب افلاطون می‌رفت، نامه‌ای نوشت. ارسطو سمت آموزگاری اسکندر را پذیرفت و مدتها بتعلیم و تربیت او پرداخت.


اعتیاد اسکندر به الکل گاه باعث می‌شد در حال مستی حتی نزدیکترین افراد، از جمله یکی از نزدیکترین دوستانش را بقتل برساند؛ یا مجموعه تخت جمشید که از بزرگ‌ترین میراث دنیای قدیم بود را به اتش بکشد.


حمله به امپراتوری پارس


اسکندر در لشکر کشی‌های خود به آسیا، در زمان داریوش سوم به سرزمین امپراتوری پارس حمله کرد و سپاهیان ایران را شکست داد.


نخستین نبرد اسکندر و ایرانیان در بهار (۳۳۴ پ.م) در حوالی آسیای صغیر نبرد گرانیک یا گرانیکوس نامیده می‌شود. اسکندر از بغاز داردانل گذشته وارد آسیای صغیر شد. این نبرد در کنار رود گرانیک روی داد که به دریای مرمره می ریزد.


درگیری میان پارس و یونان سالیان سال ادامه داشت. نقطهٔ اوج این کشمکش ها را سیل رخدادهائی تشکیل می داد که حملهٔ اسکندر عامل و باعث آن ها بود. عصری که بدین ترتیب پایان می گرفت چیزی حدود سیصد سالی به درازا کشیده بود.


دومین نبرد اسکندر و ایرانیان در نبرد ایسوس، (333 پ.م.) اولین نبرد مستقیم اسکندر است با سپاه داریوش سوم. داریوش و اسکندر در نزدیکی شهر ایسوس با یکدیگر رو به رو شدند.


میان جهان باختر و جهان خاور در درازای تاریخ، نه نبردهای قدرت، نه درگیری های اعتقادی، نه رقابت هنرها و نه بگو مگوهای اندیشمندان هیچگاه گسسته نشده است. اوج این درگیری، که کهن ترین موضوع تاریخ را تشکیل می دهد، برخورد خصمانهٔ غرب با شرق در سال ۳۳۳ پیش از میلاد مسیح در نبرد «ایسوس» بود. پیروزی بنام غرب رقم خورد. پیامدهای آن فوق العاده بودند.


سومین نبرد اسکندر و ایرانیان در نبرد گوگمل، (331 پ.م.) دومین نبرد مستقیم اسکندر است با سپاه داریوش سوم در گوگمل واقع در نزدیکی اربیل امروزی. بیشترین مقاومت ها را طوایف آریایی برزینی در نبرد گوگمل انجام دادند.
مسیر حمله اسکندر به ایران


پس از پیروزی «گوگمل» اسکندر از همان میدان نبرد، یک گردان سواره نظام تحت فرماندهی «فیلُکسِنوس» به «شوش» گسیل داشت با این امید که پیش از این که همهٔ گنجینه ها منهدم، سوزانده، به یغما رفته یا به ایران شمالی منتقل شده باشند، شهر را اشغال کند. در رقابت با شایعهٔ پیروزی عظیم، «فیلُکسِنوس» عازم جنوب شد. امید اسکندر بر آورده شد. پس از آن که داریوش در نتیجهٔ دوبار گریختنش هم در نبرد «ایسوس» و هم «گوگمل» شکست خورد، ساتراپ ها، تا جائی که به چنگ فاتح افتاده بودند، دیگر نیازی نمی دیدند، برای این هخامنش ِ فراری سرشکی فرو ریزند. یا شاید هم تنها یک قطرهٔ دیگر نثارش کرده باشند! اما در این وقت فرماندهان بزرگ شروع به سیاست ورزی کردند، سیاستی بزرگ. در موقعیت آنان، سخن رایج ، کنار آمدن با فاتح بود. تدبیر دورنگرانهٔ اسکندر در رفتار دوستانه اش با «میتر ِ نس» ِ ساتراپ که در زمان خود، شهر «سارد» را به او تسلیم کرده بود و پذیرفتنش به حلقهٔ نزدیکان دربار پادشاهی، به بار نشست. ملایمت اسکندر نسبت به همهٔ کسانی که در برابرش مقاومتی نشان نداده بودند، تسلیم ساتراپ ها را تسهیل کرد. «شوش» تحویل شد. در ماه نوامبر سال ٣٣۱، تقریباً چهار سالی پس از عبور از «هلسپونتوس» ، اسکندر وارد پایتخت امپراتوری پارس شد.


اسکندر با تصرف پارسه، یکی از پایتخت‌های هخامنشیان این سلسله ایرانی را برای همیشه نابود کرد. وی فرمان به آتش کشیدن پارسه را صادر کرد که برخی آن را برای تلافی به آتش کشیده شدن آتن به دست خشایارشا می‌دانند.مرگ


اسکندر پس از فتح هند که تا رود هیفاز (بیس امروزی) پیشروی کرده بود به علت کمی قشون به ایران بازگشت و به فکر تسخیر عربستان افتاد. بنابراین به سمت بابل حرکت کرد ولی در آنجا به علت تبی که از باتلاق‌های بابل بر او مستولی شده بود در سن ۳۲ سالگی مرد.

وضعیت لشکر اسکندر و داریوشسواره نظام، بخش کوچکترلشکر اسکندر بود.


در بهار سال 334 قبل از میلاد، قشون پارمنیون (Parmenion) از افسران مورد اعتماد مقدونیان هنگام پادشاهی فیلیپ دوم (Philip II) و حامی بزرگ اسکندر، از داردانل (Dardanel) عبور کردند و ایرانیان از همان روزهای اول نتوانستند در برابر او از خود مقاومت منظمی نشان دهند. اسکندر پس از آنکه در ایلیون پیاده شد، استقلال این شهر را اعلام کرد و آنرا از پرداخت خراج به ایرانیان معاف داشت و سپس راه خود را پیش گرفت و به قوای اصلی ملحق شد.

قشون اسکندر از لحاظ عده زیاد نبود و از سی هزار پیاده و پنج هزار سواره تشکیل شده بود. که از این عده نه هزار نفر شش جناح را به وجود می آوردند و سه هزار نفر آنها سه دسته پیاده مسلح به اسلحه های میان وزن بودند. یکی از این دسته ها آگما نام داشت که گارد مخصوص اسکندر بود. پیاده های یونانی بطور تخمینی از دوازده هزار نفر تشکیل می شدند که شامل متحدین و مزدوران بودند. سایر قسمت های پیاده مرکب بود از دسته های مسلح به اسلحه سبک. پر ارزش تر از همه آنها کمان داران جزیره کرت (Crete) بودند.

سواره نظام از هشت دسته سنگین اسلحه شامل یاران پادشاه که از نجبا بودند و دسته سواره نظام فسال (Fesal) و سایر دسته های نسبتآ کوچک تشکیل می گردید. علاوه بر اینها اسکندر با خود حدود یکصد و شصت فروند کشتی به همراه آورده بود. به دنبال قشون عراده ها حرکت میکرد. در قشون اسکندر عملیات محاصره بسیار خوب انجام می شد و بنابراین در معیت عراده ها انواع ماشین های محاصره و دسته های مخصوصی که برای اینکار اختصاص داده بودند، حرکت می کرد.

ستاد فرماندهی ارتش عبارت بود از یک عده نزدیکان و دوستان مورد اعتماد پادشاه که به فنون جنگی کاملآ آشنا بودند. در میان این عده افراد برجسته ای وجود داشتند که بعدها در تاریخ آسیا نقش مهمی را ایفا کردند. لازم است در اینجا به وضع مرتب و نظم امور ستاد نیز اشاره شود. در این لشکر کشی روزانه کلیه وقایع ثبت می شد و همین یادداشت ها بعدعا پایه و اساس شرح لشکر کشی های اسکندر قرار گرفت.

حسن تهیه مقدمات لشکرکشی گواهی می دهد که اسکندر نقشه های وسیع جنگی داشته است، هر چند که این پادشاه جوان مقدونی در اولین مرحله فعالیت خود شاید تصور اینکه ممکن است بتواند حکومت ایران را در آن زمان مغلوب سازد و بر دنیا تسلط پیدا کند را محال می دانسته است ... اما در اولین نبردی که در گرفت ضعف و ناتوانی حکومت هخامنشیان و در مقابل امکان فتوحات بعدی برای اسکندر آشکار گردید.

در مقابل ارتش کثیر داریوش سوم از عناصر و افراد مختلف تشکیل شده بود که از لحاظ نطامی ارزش آنان برابر نبود. انضباط، فوق العاده ضعیف بود و آن اراده و ایمانی که ارتش قلیل تعلیم یافته و مجرب اسکندر برای وصل به فتح و پیروزی در دل داشتند، در ارتش داریوش وجود نداشت. از شرحی که هرودوت در باره ارتش خشایارشا بیان داشته معلوم می شود که پایه و اساس این ارتش را پیاده نظام و افراد داوطلب ایلاتی تشکیل می داده ولی سواره نظام اهمیت فوق العاده ای داشته است.

داریوش سوم برای اینکه با روش جنگجویان یونانی ارتش خود را هماهنگ نماید سعی می کرد که یک پیاده نظام منظم به وجود بیاورد و او قبل از همه چیز به مزدوران یونانی، که تعداد آنها چندان هم کم نبود، اتکا داشت و فرمانده بسیار لایقی بنام ممنون (Memnon) آن سپاه را رهبری می کرد.


رکسانه، دختری که قربانی عشق اسکندر شد

رکسانه دختر (کوهورتانوس) فرمانروای سغد از ولایات ایران که در نزدیکی سمرقند کنونی قرار دارد، بود. رکسانه یعنی ستاره کوچک! سیزده ساله است که اسکندر ایران را به خاک و خون می‌کشد.
اسکندر مقدونی چهره نام آشنای تاریخی است که داعیه فتح جهان را در سر دارد. در دوران فرمانروایی 13 ساله اش سرزمین‌های بسیاری را تصرف می‌نماید که با توجه به امکانات آن زمان ابعاد وسیعی داشته. تنها با یک نگاه به باقیمانده کاخ آناهیتا، تخت جمشید کافیست تا نفرت عظیم ایرانیان را نسبت به اسکندر درک کنیم! اسکندر وقتی که وارد تخت جمشید شد و این همه شکوه و ثروت را دید دستور داد که هر چیز را که می‌توانند با خود ببرند و هر چیز را که نمی‌توانند نابود سازند.

داریوش سوم آخرین پادشاه ایران تنها فرار می‌کند و توسط یکی از امیران ولایات کشته می‌شود. اسکندر ایران را فتح می‌کند، سغد را فتح می‌کند.

کوهورتانوس خواست ضیافتی برای اسکندر با تجملات مشرق ‌زمین بدهد و با این مقصود ۳۰ نفر از دختران خانواده‌های درجهٔ اول سغدیان را باین ضیافت طلبید. دختر خود والی هم جزو آنها بود.
رکسانه از حیث زیبایی و لطافت مثل و مانند نداشت و بقدری دلربا بود که در میان آنهمه دختران زیبا توجه تمام حضار را بخود جلب می‌کرد.

در شب میهمانی که پدر رکسانه (کوهورتانوس) برای پذیرفتن شکست و به افتخار اسکندر برپا می‌کند. رکسانه بر طبق سنن ایرانی با رو بنده می‌رقصد. رکسانه مجبور می‌شود طبق خواست اسکندر روبنده را بر دارد... کاری که در تمام عمرش نکرده.

اسکندر که مست بادهٔ عنایتهای اقبال و ابخرهٔ شراب بود عاشق وی گشت.

گویند: «پادشاهی که زن داریوش و دختران او یعنی زنانی را دیده بود که کسی جز رُکسانه در وجاهت بآنها نمی‌رسید، در این‌جا عاشق دختری شد که نه در عروقش خون شاه جاری بود و نه از حیث مقام می‌توانست قرین آنها (یعنی زن داریوش و دختران او) باشد»

بزودی اسکندر بلند و بی‌پروا گفت: لازم است مقدونیها و پارسیها با هم ازدواج کنند و این یگانه وسیله‌ایست برای اینکه مغلوبین شرمسار و فاتحین متکبر نباشند.
بعد برای آنکه این فکر خود را ترویج کند آشیل پهلوان داستانی یونان را که از نیاکان خود میدانست مثل آورده گفت مگر او یکی از اسراء را ازدواج نکرد؟ بنابراین مقدونیها نباید ازدواج زنان پارسی را برای خود ننگ دارند.

پدر رُکسانه از این سخنان اسکندر غرق شادی گردید و بعد اسکندر از شدت عشق در همان مجلس امر کرد موافق عادات مقدونی نان بیاورند و آن را با شمشیر بدو نیم کرده نیمی ‌را خودش برداشت و نیم دیگر را به رُکسانه داد تا وثیقهٔ زناشویی آنان باشد. مقدونیها را این رفتار اسکندر خوش نیامد زیرا در نظر آنان پسندیده نبود که یک والی پارس پدرزن اسکندر گردد ولی از زمان کشته شدن کلیتوس سرداران مقدونی از اسکندر می‌ترسیدند و هر آنچه از او سر می‌زد با سیمای خوش تلقی می‌شد.

رکسانه میان تنفر نسبت به یک غاصب و عشق نسبت به یک همسر می‌ماند....
کم کم مانند همه زنان ایرانی عشق به همسر و وفاداری در رکسانه جان می‌گیرد. او عاشق می‌شود! و اسکندر عشق تمام لحظات رکسانه می‌گردد. اما صد افسوس که اسکندر تنها به تصرفاتش می‌اندیشد و وظیفه ای که خدایان بر عهده او گذاشته اند برای رسیدن به آخر دنیا! و رکسانه در این میان قربانی یک عشق است!

رکسانه پا به پای اسکندر به هند می‌رود! باران‌های سیل آسا را تحمل می‌کند! پیکر‌های بیجان کشته‌ها را می‌بیند! درد و رنج سر بازان و شورش آنها با اسکندر را می‌بیند! در سختی‌ها در کنار اسکندر و در خوشی‌ها هم چون بیگانه ای با او رفتار می‌شود! و اسکندر در این میان شخصیتی دو گانه دارد. زمانی دلپذیرترین رفتار را با رکسانه دارد و زمانی او را از خود می‌راند.......

رکسانه زجر می‌کشد....دو رویی می‌بیند.......نیرنگ‌ها را می‌چشد......جفای عشقش را می‌بیند....... زخمی‌شدن اسکندر را تحمل می‌کند......اما در این میان رکسانه باز هم رکسانه است....

تحول شگرف فکری اسکندر شورش سربازان و خواهش رکسانه او را از هند ناامید بازمی‌گرداند.....اسکندر خسته از جنگ و زخم خورده از شورش سربازانش به سوی ایران باز میگردد......و اینبار باز رکسانه به دور از رفتار‌های درباری یک ملکه در کنار اسکندر و با پای پیاده از کویر می‌گذرد......به ایران باز می‌گردد.....

اما.....اینبار......اسکندر به دلیل مصالح کشور گشایی زخم جان فرسایی به روح رکسانه وارد می‌کند......

اسکندر به شوش رفت و در آنجا با "استاتیرا" دختر کوروش ازدواج می‌کند....و دستور می‌دهد هم زمان با او هشتاد نفر از سرداران سپاهش با شاهزاده‌های ایرانی ازدواج کنند!!!!!
در شب ازدواج اسکندر رکسانه طفلی را که در بدن داشت از دست می‌دهد.....رکسانه باز هم در کنار اسکندر می‌ماند!!!! حتی پس از ازدواجش.....اسکندر استاتیرا را در شوش باقی می‌گذارد و رکسانه را با خود به اکباتان می‌برد.....
از آنجا با اینکه منجمان ورود به بابل را نحس می‌دانند اسکندر به بابل می‌رود....اسکندر که می‌دانسته راهی به پایان عمرش ندارد در آخرین روزها با رکسانه وداع می‌کند واسکندر در واقع در باغ‌های معلق بابل اعتراف می‌کند که همچنان عاشق رکسانه است!!! اسکندر حتی به رکسانه می‌گوید که بعد از مرگش دستور قتل استاتیرا بدهد که سودایی برای جانشینینی اسکندر در سر نپروراند......

در بابل عشق ابدی رکسانه (اسکندر) بر اثر بیماری مرموزی جان می‌سپارد و اسکندر با همه قدرتش به آغوش خاک می‌رود.....در حالیکه رکسانه ولیعهد او را به دنیا می‌آورد....ولیعهدی که هرگز پادشاهی نکرد.....

از آن پس المپیاس مادر اسکندر از ركسانه و پسرش حمایت می‌کرد. تا اینکه المپیاس بدست کاساندروس بقتل رسید.

رکسانه به جرم پایبندی به عشق اسکندر، اسیر کاساندروس و قربانی دسیسه‌های سیاسی امپراتوری اسکندر شد که می‌خواهد قدرت پدر به پسر نرسد.........

كاساندر چون دید كه اسكندر چهارم پسر اسكندر، بزرگ شده و در مقدونیه گفتگو ازین است كه او را از محبس بیرون آورده بر تخت بنشانند، از عاقبت این كار ترسید و نابودی خود را در آن می‌دید. بنابراین به گلوسیاس رئیس محبس نوشت كه سر ركسانه و اسكندر را ببرد و تن آنها را پنهان دارد و چنان كند كه اثرى از این دو قتل نماند.

این امر اجرا شد و به ركسانه و پسرش در حدود ۳۰۹ ق.م. زهر داده شد.
http://1.gol5.com/f128/alexander-macedonian-2825.htm


Cialis online
دوشنبه 28 اسفند 1396 12:45 ق.ظ

Many thanks. Terrific information.
cialis manufacturer coupon cialis farmacias guadalajara wow cialis tadalafil 100mg chinese cialis 50 mg 40 mg cialis what if i take safe site to buy cialis online cialis for sale buy cialis online legal cialis cuantos mg hay cialis great britain
jocuri mario
پنجشنبه 10 اسفند 1396 09:47 ب.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep
it up! I'll go ahead and bookmark your website to come back later on. All the best
need speed no limits cheats
جمعه 4 اسفند 1396 07:43 ب.ظ
با تشکر برای یکی دیگر از وبلاگ های آموزنده جای دیگر من می توانم
دریافت چنین نوع اطلاعاتی که در چنین رویکردی ایدهآل نوشته شده است؟
من یک سرمایه گذاری دارم که در حال حاضر در حال اجرا هستم و من در آن حضور دارم
مراقب این اطلاعات باشید.
unkilled cheats
جمعه 4 اسفند 1396 06:03 ب.ظ
بخش جذاب از محتوا. من فقط بر روی وب سایت شما و در سرمایه ی سرمفتش خاص تردید کردم تا ادعا کنم که واقعا از حساب استفاده می کنم
پست های وبلاگ شما به هر طریقی که من به شما افزوده شوم
و حتی دستیابی به شما به طور مداوم سریع دسترسی پیدا کنید.
csr racing hack
جمعه 4 اسفند 1396 05:53 ب.ظ
من بسیاری از پست های مربوط به دوستداران وبلاگ نویس را خوانده ام
به جز این پست واقعا یک پاراگراف تنگ نظر است، آن را نگه دارید.
credit livejasmin generator
جمعه 4 اسفند 1396 05:05 ق.ظ
وقتی که من در ابتدا اظهار نظر کردم، روی گزینه «اعلام هنگام اضافه کردن نظرات جدید» را کلیک کنید
و اکنون هر بار یک نظر اضافه می شود، سه ایمیل با همان نظر دریافت می کنم.
آیا راهی وجود دارد که بتوانید مرا از این سرویس حذف کنید؟ قدردانی آن
hemp
دوشنبه 30 بهمن 1396 09:54 ق.ظ
بخش جذاب از محتوا. من به سادگی بر وبلاگ شما تردید کردم
و در سرنوشت سرمایه به ادعا می رسم که من واقعا از پست وبلاگ خود لذت بردم.
به هر حال من بر روی تقویت شما اشتراک می کنم و حتی موفقیت شما را به سرعت به سرعت وارد می کنید.
داریوش
پنجشنبه 28 دی 1396 09:00 ق.ظ
اسکندر با استاتیرا ازدواج نکرد وهرگز رکسانه را نرنجاند اتفاقا اورا چون جان شیرین دوست میداشت اگر تاریخ جانبدارانه وبا تعصب کو مطالعه شود جز ضرر وزیان چیزی به ارمغان نخواهد آورد
سیاوش
پنجشنبه 28 دی 1396 08:35 ق.ظ
دوست ایرانی حرفهایم را اگر که تند است ازباب دوستی بنگر تاریخی که نوشته ای واقعیت نیست اوهام است تخیل است هرگز یک فرد مشروبخوار غور در فلسفه نمی کند وهرگز تسلیم شدن ساتراپی دیگران را به تسلیم شدن تشویق نمیکند/ یا ایرانیان را خیلی احمق فرض کرده ای یا خیلی فرزانه. اسکندر جزو نادر پادشاهانی بود که به حرمسرا درست کردن علاقه ای نداشت وحتی بر روی زین اسبش به تفکر در باره سخنان اساتید فیلسوفش میپرداخت پادشاهی که از لحاظ فکری بین سربازان خودش هم غریبه بود وی ملت ایران را از زیر یوغ وستم پادشاهان زنا کار ویهودی پرست هخامنشی رهانید وآغاز گر شکوفایی وسپیده دم عصر جدیدی از تفکر وفلسفه در شامگاه ایران وایرانی شده مبارک باد طلوع هلنیسم درشامگاه ایران زمین
eternity warriors 3 hack
پنجشنبه 28 دی 1396 01:00 ق.ظ
در کار، کار عالی!
Free Nintendo
جمعه 24 آذر 1396 04:50 ب.ظ
Hi I am so excited I found your web site, I really found you
by mistake, while I was searching on Askjeeve for something else,
Regardless I am here now and would just like to say kudos for a
incredible post and a all round entertaining blog (I also
love the theme/design), I don’t have time to read through
it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I
have time I will be back to read a great deal
more, Please do keep up the great work.
cam4 token hack v2.1 update
چهارشنبه 22 آذر 1396 12:54 ق.ظ
وای، این چیزی است که من دنبال آن هستم، چه اطلاعاتی دارد!

اینجا را در این وبلاگ بگذارید، با تشکر از مدیر این وب سایت.
Penni
جمعه 17 آذر 1396 02:15 ب.ظ
Hiya! Quick question that's totally off topic. Do you know how
to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my iphone.

I'm trying to find a template or plugin that might be able to correct this issue.
If you have any suggestions, please share. Cheers!
Edythe
جمعه 17 آذر 1396 02:14 ب.ظ
Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering
your situation; many of us have developed some nice
procedures and we are looking to trade methods with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.
Phillip
جمعه 17 آذر 1396 02:12 ب.ظ
Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However I
am going through difficulties with your RSS. I don't understand the reason why I am unable to
subscribe to it. Is there anyone else having identical RSS problems?
Anyone who knows the answer will you kindly respond?
Thanx!!
Francisca
جمعه 17 آذر 1396 02:08 ب.ظ
Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that
I get in fact enjoyed account your blog posts.

Any way I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.
Elise
جمعه 17 آذر 1396 01:54 ق.ظ
Howdy exceptional blog! Does running a blog like this require a great deal of work?

I've virtually no understanding of computer programming
but I was hoping to start my own blog in the near future.
Anyways, should you have any suggestions or tips for new blog
owners please share. I know this is off subject however I just
needed to ask. Thank you!
Katja
جمعه 17 آذر 1396 01:48 ق.ظ
This paragraph presents clear idea designed for the
new users of blogging, that genuinely how to do blogging and site-building.
Lona
جمعه 17 آذر 1396 01:47 ق.ظ
I'm not positive where you're getting your info, however good
topic. I needs to spend a while learning much more or understanding more.

Thank you for magnificent information I used to be on the lookout for
this information for my mission.
Jefferey
پنجشنبه 16 آذر 1396 11:38 ب.ظ
I every time emailed this webpage post page to all my contacts,
for the reason that if like to read it afterward my contacts will too.
imvu credit generator
دوشنبه 13 آذر 1396 06:53 ب.ظ
هی، فقط می خواستم به شما سر بزنم.
به نظر می رسد کلمات در مقاله شما در حال اجرا هستند
خاموش روی صفحه نمایش در Safari من مطمئن نیستم که آیا این یک مسئله فرمت یا چیزی است که با سازگاری مرورگر اینترنت انجام می شود، اما فکر کردم که می خواهم پست بگذارم تا بفهمم.

اما طراحی عالی به نظر می آید! امیدوارم ایم مسله زودتر حل شود. با تشکر
supplemental medicare plans
جمعه 3 آذر 1396 05:02 ب.ظ
من همیشه این صفحه پست صفحه وب را به همه دوستانم ایمیل فرستادم، برای
دلیل آن این است که اگر بخواهید آن را بخوانید، سپس من
لینک ها نیز خواهد بود
are psychic readings real
سه شنبه 30 آبان 1396 08:19 ب.ظ
سلام من هستم، من هم هر روز از این وب سایت بازدید میکنم
واقعا خوب است و بینندگان واقعا به خوبی افکار خوبی به اشتراک می گذارند.
how much do std tests cost
پنجشنبه 18 آبان 1396 12:25 ق.ظ
این برای من بسیار مهم است که یک سایت داشته باشد
برای دانش من مفید است با تشکر admin
how much do std tests cost
یکشنبه 14 آبان 1396 03:02 ق.ظ
من تعجب می کردم که آیا تا به حال تغییر ساختار خود را تغییر داده اید
سایت اینترنتی؟ بسیار خوب نوشته شده است من عاشق آنچه شما باید بگویید.
اما شاید شما می توانید کمی بیشتر در راه محتوای، به طوری که مردم می تواند با آن ارتباط برقرار بهتر است.
شما فقط یک متن بسیار زیادی دارید که تنها 1 یا 2 تصویر دارد.
آیا شما می توانید آنرا در فضای بهتری جا دهید؟
stds testing
شنبه 13 آبان 1396 05:13 ب.ظ
من واقعا موضوع / طراحی سایت شما را دوست دارم.
آیا تا به حال مشکلی برای سازگاری مرورگر اینترنت دارید؟
تعداد کمی از بازدید کنندگان وبلاگ من در مورد سایت من در اکسپلورر به درستی کار نمیکند
اما فایرفاکس بسیار عالی است. آیا راه حل برای کمک به حل مشکل دارید؟
این مساله؟
best psychic medium reading
جمعه 12 آبان 1396 10:50 ب.ظ
من امروز بیش از 2 ساعت در حال مرور آنلاین هستم، با این حال من
هرگز مقالات جالبی مثل شما یافت نشد این است
به اندازه کافی برای من ارزش دارد به نظر من، اگر همه صاحبان وب و وبلاگ نویسان باشند
محتوا را خوب انجام داد، وب بسیار مفیدتر از قبل خواهد بود.
best supplement insurance plans
چهارشنبه 10 آبان 1396 11:05 ب.ظ
ما یک گروه از داوطلبان هستیم و یک نام تجاری را شروع می کنیم
طرح جدید در جامعه ما. سایت شما به ما اطلاعات مفیدی برای کار در اختیار ما گذاشت. شما کار بزرگی انجام داده اید
و تمام گروه ما از شما سپاسگزار خواهد بود.
ask a psychic
چهارشنبه 10 آبان 1396 09:10 ب.ظ
این وبلاگ وبلاگ من باشکوه است و واقعا دوست دارم که شما را مطالعه کنم
مقالات کار خوب را ادامه دهید شما می دانید، تعداد زیادی از
مردم به دنبال این اطلاعات هستند، شما می توانید آنها را تا حد زیادی کمک کنید.
best psychic readings
چهارشنبه 10 آبان 1396 04:55 ب.ظ
به نظر همه چیز چطور است، من فکر می کنم که هر کس از این وب سایت بیشتر می شود و نظرات شما برای بازدیدکنندگان بسیار خوبی است.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30