تبلیغات
تاریخ ما - زندگینامه اسکندر مقدونی
سه شنبه 19 بهمن 1389

زندگینامه اسکندر مقدونی

   نوشته شده توسط: محمد ظهرابی    نوع مطلب :

زندیگینامه کامل اسکندر مقدونی


سکَنْدَر مَقْدونی (۳۵۶ تا ۳۲۳ پیش از میلاد) در ایران مشهور به «اسکندر گجسته» (به معنای اسکندر ملعون)و در غرب مشهور به «اسکندر کبیر»، وکشورگشای اهل مقدونیه در سدهٔ چهارم پیش از میلاد بود.

در طول تاریخ اسکندر برای روم نماد قدرت واقتدار بوده است؛ ولی برای ایرانیان نماد خونخواری و خرابی است. چنانچه به علت کشتار و خرابی‌های به بار آورده، در ایران وی را اسکندر گجسته (ملعون) می‌نامند.


نام

اسم این پادشاه مقدونی اسکندر بود و مورخین عهد قدیم نیز چنین نوشته‌اند؛ اما بعدها برخی مورخین اسلامی او را اسکندر نابودگر و یا حتی اسکندر حرام زاده خواندند و برخی نیز از وی به اسکندر المقدونی یاد کردند. (روم را باید بمعنی یونان یا مقدونی دانست زیرا بیزانس یا روم شرقی را در زمان ساسانیان و قرون اولیهٔ اسلامی روم می‌گفتند).ملا هادی سبزواری (قرن ۱۳ق) اسکندر را با نام ذو القرنین قدیس یاد می کند و وی را شاگرد ارسطو و گسترش دهنده علم منطق می داند. اما ابوالکلام آزاد (اواخر قرن ۱۴ق) از دانشمندان هندی کتابی با نام کوروش کبیر یا ذوالقرنین نوشت که علامه طباطبایی این قول را در تفسیر قرآن خود با دلایلی مورد تایید قرار داد.


از آنجا که در عهد قدیم میان مرسوم نبود که پادشاهان هم نام را با اعداد ترکیبی ذکر کنند، مورخین اولیه وی را اسکندر پسر فیلیپ می‌خواندند.


در شاهنامه نیز از اسکندر یاد می‌شود وی نوه فیلیپ، پسر داراب و برادر دارا معرفی می‌شود.


نَسَب


پدر اسکندر فیلیپ دوم مقدونی و مادرش اُلمپیاس دختر نه‌اوپ‌تولم پادشاه مُلُس‌ها. (البته در برخی منابع اسکندر حرام زاده، و فرزند پدری ترک دانسته شده است)


ملس‌ها مردمی بودند یونانی زبان که در درون اپیر نزدیک دریاچهٔ اِپئوم‌بوتی یا ژانین کنونی سکنی گزیده بودند و پادشاهان این مردم از خانوادهٔ اِآسیدها بشمار می‌رفتند و این خانواده هم نسب خود را به آشیل پهلوان افسانه‌ای یونان در جنگ تروا میرسانید. بنابراین چون پادشاهان مقدونی عقیده داشتند که نژادشان به هرکول نیم‌ربّ‌النوع یونانی می‌رسد مورخین یونانی نسب اسکندر را از طرف پدر به هرکول و از طرف مادر به آشیل پهلوان داستانی میرسانند. در داستان‌های ایرانی اُلمپیاس مادر اسکندر را ناهید نامیده‌اند.


برخی از پژوهشگران در ایران نظیر استاد بهروز، اصلان غفاری، دکتر محمد مقدم، احمد حاجی و پوران فرخزاد معتقدند در زندگینامه‌هایی که درباره اسکندر مقدونی برجای مانده است تعارض‌ها و اشتباه‌هایی وجود دارد. از جمله پوران فرخزاد در کتاب «کارنامهٔ به دروغ» آورده است اسکندر مغانی یا اسکندر ارومی شخصی ایرانی بوده‌است که بسیاری از اسکندرنامه‌ها که امروزه به اسکندر مقدونی نسبت داده می‌شود در واقع شرح حال او است (مثلا ساختن سد سکندر، پارسایی و بزرگواری، پی آب زندگانی گشتن).


تولد و کودکی


اسکندر در ژوئیهٔ (۱۰ تیر تا ۹ اَمرداد) ۳۵۶ ق.م و در شهر پِلا به دنیا آمد. استاد او ، ارسطو ، فیلسوف معروف یونانی بود. اسکندر در زمان کودکی ، اسبی بسیار پر قدرت و نترس به نام( بوسفال) را تربیت کرد که هیچ کس جرئت نداشت از آن سواری بگیرد. این اسب مشهور ، اسکندر را تا هندوستان برد و در آنجا مرد.


پیش از فتح یونان


پدر اسکندر فیلیپ یا فیلیپوس که نخست شاه مُلُس‌ها بود، در جنگی که با یونان کرد پیروز گردید و پادشاه مقدونیه و تمام یونان شد. در این جنگ که در محل خرونه(Cheronee) روی داد دو سپاه به هم رسیدند و طلیعهٔ صبح طرفین صف آرایی کردند. فیلیپ فرماندهی جناح راست را به پسرش اسکندر داد و معاونان ممتاز را خود را در کنار او جا داد. فرماندهی جناح چپ را هم خود به عهده گرفت. در این جنگ که طولانی بود تعداد زیادی از هر دو طرف کشته شدند و سرانجام پدر اسکندر در این نبرد پیروز شد. بعدها هنگامی که فیلیپ وارد نمایشگاهی جهت تماشای صورت دوازده الهه می‌شد و تمام انظار متوجه بود شخصی پوزانیاس(pausanias) نام قمه‌ای به تن او فرو کرد و پادشاه افتاد و درگذشت. پس از مرگ فیلیپ اسکندر بر تخت سلطنت نشست.


جوانی اسکندر


فیلیپ دوم توجهی مخصوص به تربیت اسکندر داشت و با این مقصود فردی را با نام لئونیداس که از نزدیکان اُلمپیاس بود مسئول تربیت اسکندر کرد. فیلیپ در انتخاب پزشک و دایه اسکندر نیز تلاش کرد تا همه از خانواده‌های ممتاز و اشراف باشند، پس از رسیدن اسکندر به سن جوانی، فیلیپ به ارسطو، فیلسوف سرشناس یونان که در آن زمان به مکتب افلاطون می‌رفت، نامه‌ای نوشت. ارسطو سمت آموزگاری اسکندر را پذیرفت و مدتها بتعلیم و تربیت او پرداخت.


اعتیاد اسکندر به الکل گاه باعث می‌شد در حال مستی حتی نزدیکترین افراد، از جمله یکی از نزدیکترین دوستانش را بقتل برساند؛ یا مجموعه تخت جمشید که از بزرگ‌ترین میراث دنیای قدیم بود را به اتش بکشد.


حمله به امپراتوری پارس


اسکندر در لشکر کشی‌های خود به آسیا، در زمان داریوش سوم به سرزمین امپراتوری پارس حمله کرد و سپاهیان ایران را شکست داد.


نخستین نبرد اسکندر و ایرانیان در بهار (۳۳۴ پ.م) در حوالی آسیای صغیر نبرد گرانیک یا گرانیکوس نامیده می‌شود. اسکندر از بغاز داردانل گذشته وارد آسیای صغیر شد. این نبرد در کنار رود گرانیک روی داد که به دریای مرمره می ریزد.


درگیری میان پارس و یونان سالیان سال ادامه داشت. نقطهٔ اوج این کشمکش ها را سیل رخدادهائی تشکیل می داد که حملهٔ اسکندر عامل و باعث آن ها بود. عصری که بدین ترتیب پایان می گرفت چیزی حدود سیصد سالی به درازا کشیده بود.


دومین نبرد اسکندر و ایرانیان در نبرد ایسوس، (333 پ.م.) اولین نبرد مستقیم اسکندر است با سپاه داریوش سوم. داریوش و اسکندر در نزدیکی شهر ایسوس با یکدیگر رو به رو شدند.


میان جهان باختر و جهان خاور در درازای تاریخ، نه نبردهای قدرت، نه درگیری های اعتقادی، نه رقابت هنرها و نه بگو مگوهای اندیشمندان هیچگاه گسسته نشده است. اوج این درگیری، که کهن ترین موضوع تاریخ را تشکیل می دهد، برخورد خصمانهٔ غرب با شرق در سال ۳۳۳ پیش از میلاد مسیح در نبرد «ایسوس» بود. پیروزی بنام غرب رقم خورد. پیامدهای آن فوق العاده بودند.


سومین نبرد اسکندر و ایرانیان در نبرد گوگمل، (331 پ.م.) دومین نبرد مستقیم اسکندر است با سپاه داریوش سوم در گوگمل واقع در نزدیکی اربیل امروزی. بیشترین مقاومت ها را طوایف آریایی برزینی در نبرد گوگمل انجام دادند.
مسیر حمله اسکندر به ایران


پس از پیروزی «گوگمل» اسکندر از همان میدان نبرد، یک گردان سواره نظام تحت فرماندهی «فیلُکسِنوس» به «شوش» گسیل داشت با این امید که پیش از این که همهٔ گنجینه ها منهدم، سوزانده، به یغما رفته یا به ایران شمالی منتقل شده باشند، شهر را اشغال کند. در رقابت با شایعهٔ پیروزی عظیم، «فیلُکسِنوس» عازم جنوب شد. امید اسکندر بر آورده شد. پس از آن که داریوش در نتیجهٔ دوبار گریختنش هم در نبرد «ایسوس» و هم «گوگمل» شکست خورد، ساتراپ ها، تا جائی که به چنگ فاتح افتاده بودند، دیگر نیازی نمی دیدند، برای این هخامنش ِ فراری سرشکی فرو ریزند. یا شاید هم تنها یک قطرهٔ دیگر نثارش کرده باشند! اما در این وقت فرماندهان بزرگ شروع به سیاست ورزی کردند، سیاستی بزرگ. در موقعیت آنان، سخن رایج ، کنار آمدن با فاتح بود. تدبیر دورنگرانهٔ اسکندر در رفتار دوستانه اش با «میتر ِ نس» ِ ساتراپ که در زمان خود، شهر «سارد» را به او تسلیم کرده بود و پذیرفتنش به حلقهٔ نزدیکان دربار پادشاهی، به بار نشست. ملایمت اسکندر نسبت به همهٔ کسانی که در برابرش مقاومتی نشان نداده بودند، تسلیم ساتراپ ها را تسهیل کرد. «شوش» تحویل شد. در ماه نوامبر سال ٣٣۱، تقریباً چهار سالی پس از عبور از «هلسپونتوس» ، اسکندر وارد پایتخت امپراتوری پارس شد.


اسکندر با تصرف پارسه، یکی از پایتخت‌های هخامنشیان این سلسله ایرانی را برای همیشه نابود کرد. وی فرمان به آتش کشیدن پارسه را صادر کرد که برخی آن را برای تلافی به آتش کشیده شدن آتن به دست خشایارشا می‌دانند.مرگ


اسکندر پس از فتح هند که تا رود هیفاز (بیس امروزی) پیشروی کرده بود به علت کمی قشون به ایران بازگشت و به فکر تسخیر عربستان افتاد. بنابراین به سمت بابل حرکت کرد ولی در آنجا به علت تبی که از باتلاق‌های بابل بر او مستولی شده بود در سن ۳۲ سالگی مرد.

وضعیت لشکر اسکندر و داریوشسواره نظام، بخش کوچکترلشکر اسکندر بود.


در بهار سال 334 قبل از میلاد، قشون پارمنیون (Parmenion) از افسران مورد اعتماد مقدونیان هنگام پادشاهی فیلیپ دوم (Philip II) و حامی بزرگ اسکندر، از داردانل (Dardanel) عبور کردند و ایرانیان از همان روزهای اول نتوانستند در برابر او از خود مقاومت منظمی نشان دهند. اسکندر پس از آنکه در ایلیون پیاده شد، استقلال این شهر را اعلام کرد و آنرا از پرداخت خراج به ایرانیان معاف داشت و سپس راه خود را پیش گرفت و به قوای اصلی ملحق شد.

قشون اسکندر از لحاظ عده زیاد نبود و از سی هزار پیاده و پنج هزار سواره تشکیل شده بود. که از این عده نه هزار نفر شش جناح را به وجود می آوردند و سه هزار نفر آنها سه دسته پیاده مسلح به اسلحه های میان وزن بودند. یکی از این دسته ها آگما نام داشت که گارد مخصوص اسکندر بود. پیاده های یونانی بطور تخمینی از دوازده هزار نفر تشکیل می شدند که شامل متحدین و مزدوران بودند. سایر قسمت های پیاده مرکب بود از دسته های مسلح به اسلحه سبک. پر ارزش تر از همه آنها کمان داران جزیره کرت (Crete) بودند.

سواره نظام از هشت دسته سنگین اسلحه شامل یاران پادشاه که از نجبا بودند و دسته سواره نظام فسال (Fesal) و سایر دسته های نسبتآ کوچک تشکیل می گردید. علاوه بر اینها اسکندر با خود حدود یکصد و شصت فروند کشتی به همراه آورده بود. به دنبال قشون عراده ها حرکت میکرد. در قشون اسکندر عملیات محاصره بسیار خوب انجام می شد و بنابراین در معیت عراده ها انواع ماشین های محاصره و دسته های مخصوصی که برای اینکار اختصاص داده بودند، حرکت می کرد.

ستاد فرماندهی ارتش عبارت بود از یک عده نزدیکان و دوستان مورد اعتماد پادشاه که به فنون جنگی کاملآ آشنا بودند. در میان این عده افراد برجسته ای وجود داشتند که بعدها در تاریخ آسیا نقش مهمی را ایفا کردند. لازم است در اینجا به وضع مرتب و نظم امور ستاد نیز اشاره شود. در این لشکر کشی روزانه کلیه وقایع ثبت می شد و همین یادداشت ها بعدعا پایه و اساس شرح لشکر کشی های اسکندر قرار گرفت.

حسن تهیه مقدمات لشکرکشی گواهی می دهد که اسکندر نقشه های وسیع جنگی داشته است، هر چند که این پادشاه جوان مقدونی در اولین مرحله فعالیت خود شاید تصور اینکه ممکن است بتواند حکومت ایران را در آن زمان مغلوب سازد و بر دنیا تسلط پیدا کند را محال می دانسته است ... اما در اولین نبردی که در گرفت ضعف و ناتوانی حکومت هخامنشیان و در مقابل امکان فتوحات بعدی برای اسکندر آشکار گردید.

در مقابل ارتش کثیر داریوش سوم از عناصر و افراد مختلف تشکیل شده بود که از لحاظ نطامی ارزش آنان برابر نبود. انضباط، فوق العاده ضعیف بود و آن اراده و ایمانی که ارتش قلیل تعلیم یافته و مجرب اسکندر برای وصل به فتح و پیروزی در دل داشتند، در ارتش داریوش وجود نداشت. از شرحی که هرودوت در باره ارتش خشایارشا بیان داشته معلوم می شود که پایه و اساس این ارتش را پیاده نظام و افراد داوطلب ایلاتی تشکیل می داده ولی سواره نظام اهمیت فوق العاده ای داشته است.

داریوش سوم برای اینکه با روش جنگجویان یونانی ارتش خود را هماهنگ نماید سعی می کرد که یک پیاده نظام منظم به وجود بیاورد و او قبل از همه چیز به مزدوران یونانی، که تعداد آنها چندان هم کم نبود، اتکا داشت و فرمانده بسیار لایقی بنام ممنون (Memnon) آن سپاه را رهبری می کرد.


رکسانه، دختری که قربانی عشق اسکندر شد

رکسانه دختر (کوهورتانوس) فرمانروای سغد از ولایات ایران که در نزدیکی سمرقند کنونی قرار دارد، بود. رکسانه یعنی ستاره کوچک! سیزده ساله است که اسکندر ایران را به خاک و خون می‌کشد.
اسکندر مقدونی چهره نام آشنای تاریخی است که داعیه فتح جهان را در سر دارد. در دوران فرمانروایی 13 ساله اش سرزمین‌های بسیاری را تصرف می‌نماید که با توجه به امکانات آن زمان ابعاد وسیعی داشته. تنها با یک نگاه به باقیمانده کاخ آناهیتا، تخت جمشید کافیست تا نفرت عظیم ایرانیان را نسبت به اسکندر درک کنیم! اسکندر وقتی که وارد تخت جمشید شد و این همه شکوه و ثروت را دید دستور داد که هر چیز را که می‌توانند با خود ببرند و هر چیز را که نمی‌توانند نابود سازند.

داریوش سوم آخرین پادشاه ایران تنها فرار می‌کند و توسط یکی از امیران ولایات کشته می‌شود. اسکندر ایران را فتح می‌کند، سغد را فتح می‌کند.

کوهورتانوس خواست ضیافتی برای اسکندر با تجملات مشرق ‌زمین بدهد و با این مقصود ۳۰ نفر از دختران خانواده‌های درجهٔ اول سغدیان را باین ضیافت طلبید. دختر خود والی هم جزو آنها بود.
رکسانه از حیث زیبایی و لطافت مثل و مانند نداشت و بقدری دلربا بود که در میان آنهمه دختران زیبا توجه تمام حضار را بخود جلب می‌کرد.

در شب میهمانی که پدر رکسانه (کوهورتانوس) برای پذیرفتن شکست و به افتخار اسکندر برپا می‌کند. رکسانه بر طبق سنن ایرانی با رو بنده می‌رقصد. رکسانه مجبور می‌شود طبق خواست اسکندر روبنده را بر دارد... کاری که در تمام عمرش نکرده.

اسکندر که مست بادهٔ عنایتهای اقبال و ابخرهٔ شراب بود عاشق وی گشت.

گویند: «پادشاهی که زن داریوش و دختران او یعنی زنانی را دیده بود که کسی جز رُکسانه در وجاهت بآنها نمی‌رسید، در این‌جا عاشق دختری شد که نه در عروقش خون شاه جاری بود و نه از حیث مقام می‌توانست قرین آنها (یعنی زن داریوش و دختران او) باشد»

بزودی اسکندر بلند و بی‌پروا گفت: لازم است مقدونیها و پارسیها با هم ازدواج کنند و این یگانه وسیله‌ایست برای اینکه مغلوبین شرمسار و فاتحین متکبر نباشند.
بعد برای آنکه این فکر خود را ترویج کند آشیل پهلوان داستانی یونان را که از نیاکان خود میدانست مثل آورده گفت مگر او یکی از اسراء را ازدواج نکرد؟ بنابراین مقدونیها نباید ازدواج زنان پارسی را برای خود ننگ دارند.

پدر رُکسانه از این سخنان اسکندر غرق شادی گردید و بعد اسکندر از شدت عشق در همان مجلس امر کرد موافق عادات مقدونی نان بیاورند و آن را با شمشیر بدو نیم کرده نیمی ‌را خودش برداشت و نیم دیگر را به رُکسانه داد تا وثیقهٔ زناشویی آنان باشد. مقدونیها را این رفتار اسکندر خوش نیامد زیرا در نظر آنان پسندیده نبود که یک والی پارس پدرزن اسکندر گردد ولی از زمان کشته شدن کلیتوس سرداران مقدونی از اسکندر می‌ترسیدند و هر آنچه از او سر می‌زد با سیمای خوش تلقی می‌شد.

رکسانه میان تنفر نسبت به یک غاصب و عشق نسبت به یک همسر می‌ماند....
کم کم مانند همه زنان ایرانی عشق به همسر و وفاداری در رکسانه جان می‌گیرد. او عاشق می‌شود! و اسکندر عشق تمام لحظات رکسانه می‌گردد. اما صد افسوس که اسکندر تنها به تصرفاتش می‌اندیشد و وظیفه ای که خدایان بر عهده او گذاشته اند برای رسیدن به آخر دنیا! و رکسانه در این میان قربانی یک عشق است!

رکسانه پا به پای اسکندر به هند می‌رود! باران‌های سیل آسا را تحمل می‌کند! پیکر‌های بیجان کشته‌ها را می‌بیند! درد و رنج سر بازان و شورش آنها با اسکندر را می‌بیند! در سختی‌ها در کنار اسکندر و در خوشی‌ها هم چون بیگانه ای با او رفتار می‌شود! و اسکندر در این میان شخصیتی دو گانه دارد. زمانی دلپذیرترین رفتار را با رکسانه دارد و زمانی او را از خود می‌راند.......

رکسانه زجر می‌کشد....دو رویی می‌بیند.......نیرنگ‌ها را می‌چشد......جفای عشقش را می‌بیند....... زخمی‌شدن اسکندر را تحمل می‌کند......اما در این میان رکسانه باز هم رکسانه است....

تحول شگرف فکری اسکندر شورش سربازان و خواهش رکسانه او را از هند ناامید بازمی‌گرداند.....اسکندر خسته از جنگ و زخم خورده از شورش سربازانش به سوی ایران باز میگردد......و اینبار باز رکسانه به دور از رفتار‌های درباری یک ملکه در کنار اسکندر و با پای پیاده از کویر می‌گذرد......به ایران باز می‌گردد.....

اما.....اینبار......اسکندر به دلیل مصالح کشور گشایی زخم جان فرسایی به روح رکسانه وارد می‌کند......

اسکندر به شوش رفت و در آنجا با "استاتیرا" دختر کوروش ازدواج می‌کند....و دستور می‌دهد هم زمان با او هشتاد نفر از سرداران سپاهش با شاهزاده‌های ایرانی ازدواج کنند!!!!!
در شب ازدواج اسکندر رکسانه طفلی را که در بدن داشت از دست می‌دهد.....رکسانه باز هم در کنار اسکندر می‌ماند!!!! حتی پس از ازدواجش.....اسکندر استاتیرا را در شوش باقی می‌گذارد و رکسانه را با خود به اکباتان می‌برد.....
از آنجا با اینکه منجمان ورود به بابل را نحس می‌دانند اسکندر به بابل می‌رود....اسکندر که می‌دانسته راهی به پایان عمرش ندارد در آخرین روزها با رکسانه وداع می‌کند واسکندر در واقع در باغ‌های معلق بابل اعتراف می‌کند که همچنان عاشق رکسانه است!!! اسکندر حتی به رکسانه می‌گوید که بعد از مرگش دستور قتل استاتیرا بدهد که سودایی برای جانشینینی اسکندر در سر نپروراند......

در بابل عشق ابدی رکسانه (اسکندر) بر اثر بیماری مرموزی جان می‌سپارد و اسکندر با همه قدرتش به آغوش خاک می‌رود.....در حالیکه رکسانه ولیعهد او را به دنیا می‌آورد....ولیعهدی که هرگز پادشاهی نکرد.....

از آن پس المپیاس مادر اسکندر از ركسانه و پسرش حمایت می‌کرد. تا اینکه المپیاس بدست کاساندروس بقتل رسید.

رکسانه به جرم پایبندی به عشق اسکندر، اسیر کاساندروس و قربانی دسیسه‌های سیاسی امپراتوری اسکندر شد که می‌خواهد قدرت پدر به پسر نرسد.........

كاساندر چون دید كه اسكندر چهارم پسر اسكندر، بزرگ شده و در مقدونیه گفتگو ازین است كه او را از محبس بیرون آورده بر تخت بنشانند، از عاقبت این كار ترسید و نابودی خود را در آن می‌دید. بنابراین به گلوسیاس رئیس محبس نوشت كه سر ركسانه و اسكندر را ببرد و تن آنها را پنهان دارد و چنان كند كه اثرى از این دو قتل نماند.

این امر اجرا شد و به ركسانه و پسرش در حدود ۳۰۹ ق.م. زهر داده شد.
http://1.gol5.com/f128/alexander-macedonian-2825.htm


Buy cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:43 ق.ظ

You actually said it fantastically.
cialis 05 where cheapest cialis wow cialis 20 precios de cialis generico cialis online nederland where to buy cialis in ontario walgreens price for cialis brand cialis nl click now cialis from canada cialis 20mg preis cf
Cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 06:17 ق.ظ

Cheers, I value it.
where do you buy cialis cialis online napol tadalafil tablets we recommend cheapest cialis how to buy cialis online usa online prescriptions cialis cialis preise schweiz safe dosage for cialis cialis authentique suisse cialis name brand cheap
buy cialis cheap
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:54 ق.ظ

Wow tons of beneficial tips!
cialis wir preise generic cialis soft gels cialis arginine interactio we like it safe cheap cialis achat cialis en itali tesco price cialis cialis mit grapefruitsaft price cialis per pill cialis e hiv precios cialis peru
buy cialis pills online
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:27 ق.ظ

Really quite a lot of great tips!
can i take cialis and ecstasy il cialis quanto costa cialis savings card only here cialis pills look here cialis cheap canada prezzo di cialis in bulgaria acquisto online cialis cialis generico online cialis online holland free cialis
Generic cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 01:28 ب.ظ

You made the point.
look here cialis order on line dosagem ideal cialis brand cialis generic canada discount drugs cialis cialis in sconto we choice cialis pfizer india cialis dosage amounts precios cialis peru cialis price in bangalore cialis kaufen wo
Cialis canada
سه شنبه 13 آذر 1397 02:00 ق.ظ

This is nicely said! !
prezzo cialis a buon mercato cialis therapie look here cialis cheap canada generic cialis at walmart cialis online deutschland cialis para que sirve how to purchase cialis on line india cialis 100mg cost cialis tadalafil online cialis super acti
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 12:58 ب.ظ

Appreciate it! Ample write ups!

price cialis per pill click here cialis daily uk order cialis from india cialis farmacias guadalajara cialis generico postepay achat cialis en itali cialis generique tadalafil 20mg cialis 5mg we choice cialis uk
Buy generic cialis
دوشنبه 12 آذر 1397 01:41 ق.ظ

Thank you. An abundance of facts.

overnight cialis tadalafil generico cialis mexico where do you buy cialis i recommend cialis generico prices on cialis 10 mg cialis sicuro in linea cialis generico milano cialis coupon precios de cialis generico pastillas cialis y alcoho
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 12:37 ب.ظ

You suggested it exceptionally well!
prezzo di cialis in bulgaria generic cialis 20mg uk enter site 20 mg cialis cost calis cialis diario compra canadian cialis import cialis generic cialis with dapoxetine cialis diario compra cialis generika in deutschland kaufen
Cialis generic
یکشنبه 11 آذر 1397 01:30 ق.ظ

Fantastic advice. With thanks.
we like it cialis price buy cialis sample pack miglior cialis generico recommended site cialis kanada cialis canada cialis canadian drugs cialis canada walgreens price for cialis cialis prezzo al pubblico estudios de cialis genricos
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 12:31 ب.ظ

You reported that wonderfully.
chinese cialis 50 mg cialis for sale south africa cialis purchasing we use it cialis online store cialis price thailand cialis prices only here cialis pills cialis patentablauf in deutschland no prescription cialis cheap comprar cialis 10 espa241a
Cialis online
شنبه 10 آذر 1397 01:03 ق.ظ

Helpful content. Cheers.
cialis dosage amounts cialis tadalafil cialis y deporte cialis online holland look here cialis order on line cialis generico in farmacia brand cialis nl we recommend cialis best buy cialis professional yohimbe viagra cialis levitra
buy cialis no rx
جمعه 9 آذر 1397 01:40 ب.ظ

Fine posts. With thanks.
cialis venta a domicilio pastillas cialis y alcoho cialis online napol wow cialis 20 walgreens price for cialis how to buy cialis online usa female cialis no prescription we use it 50 mg cialis dose cialis dosage when will generic cialis be available
Cialis prices
جمعه 9 آذر 1397 01:57 ق.ظ

Incredible loads of great info.
cialis generico in farmacia cialis efficacit cialis y deporte chinese cialis 50 mg buy cialis uk no prescription how to buy cialis online usa cialis 5mg billiger we recommend cialis best buy canadian discount cialis purchasing cialis on the internet
buy cialis online without a prescription
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:37 ب.ظ

Really many of great advice.
enter site natural cialis purchase once a day cialis cialis flussig weblink price cialis cialis coupons cialis tadalafil cialis online napol cost of cialis cvs generic cialis levitra cialis tablets australia
buy generic cialis
پنجشنبه 8 آذر 1397 02:22 ق.ظ

Kudos, Good stuff.
cialis wir preise buy cialis online cialis tadalafil weblink price cialis generic cialis review uk rezeptfrei cialis apotheke cialis 5mg billiger cialis rckenschmerzen cialis 10mg prix pharmaci cialis price thailand
Buy generic cialis
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:55 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
tadalafil 20 mg online cialis cialis diario compra buy cialis cheap 10 mg prescription doctor cialis cialis alternative where cheapest cialis cialis online deutschland how to purchase cialis on line cialis australia org
Cialis canada
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:56 ق.ظ

Nicely put, With thanks.
buy cialis online we recommend cialis info cialis 20 mg best price only best offers 100mg cialis cialis generisches kanada acquistare cialis internet cialis generika in deutschland kaufen cost of cialis per pill generic cialis 20mg uk tadalafil 5mg
levitra 10 mg prezzo
پنجشنبه 19 مهر 1397 09:23 ق.ظ

Reliable stuff. With thanks!
buy generic levitra buy generic levitra buy generic levitra buy generic levitra levitra 20 mg levitra generic buy generic levitra vardenafil levitra 10 mg prezzo levitra generic
Agen Bola Online
دوشنبه 16 مهر 1397 03:37 ب.ظ
You can certainly see your skills in the work you write.
The sector hopes for more passionate writers like you who are not afraid to
say how they believe. At all times follow your heart.
Cialis generic
سه شنبه 10 مهر 1397 06:05 ق.ظ

Wonderful data. Many thanks.
cialis rckenschmerzen how much does a cialis cost are there generic cialis cialis 50 mg soft tab sublingual cialis online cialis coupons printable cialis pills generic cialis pill online look here cialis cheap canada il cialis quanto costa
Cialis generic
شنبه 7 مهر 1397 12:29 ق.ظ

Wow quite a lot of terrific advice.
cialis australian price costo in farmacia cialis precios cialis peru we like it safe cheap cialis 5 mg cialis coupon printable cialis kaufen wo cialis 5 mg effetti collateral cialis farmacias guadalajara cialis pills in singapore cialis 5mg
canadian pharcharmy online
شنبه 31 شهریور 1397 05:31 ب.ظ

Superb postings. Kudos!
canadian pharmacy meds canadian prescription drugstore canadian online pharmacies legitimate canada online pharmacies for men canadian pharmacies online prescriptions prescription drugs without prior prescription pharmacy canada online prescriptions northwest pharmacies mail order drugstore online shopping reviews Canadian Pharmacy USA
viagraky.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 07:07 ب.ظ

You actually expressed that superbly!
cialis sicuro in linea viagra or cialis cialis patent expiration buy cialis online legal cialis pas cher paris enter site 20 mg cialis cost cialis online nederland cialis 50 mg soft tab generic cialis in vietnam generic cialis review uk
viagravonline.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 04:00 ب.ظ

Really many of great material.
we recommend cheapest cialis venta de cialis canada buy generic cialis acheter du cialis a geneve only here cialis pills purchasing cialis on the internet cialis usa cost prescription doctor cialis we choice cialis pfizer india no prescription cialis cheap
http://cialisbuys.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 04:31 ق.ظ

Kudos! I value this.
cialis herbs we recommend cialis best buy cialis 20mg cheap cialis cialis soft tabs for sale cialis daily dose generic click here cialis daily uk female cialis no prescription look here cialis order on line cialis uk
drugs for sale in mexico
سه شنبه 13 شهریور 1397 08:15 ب.ظ

With thanks. Lots of forum posts!

canada online pharmacies surrey canada viagra canadian pharmaceuticals stocks canada vagra online canadian pharmacy online pharmacies legitimate canada rx northwest pharmacies in canada canadian drug canadian mail order pharmacies
how to buy viagra online uk
سه شنبه 13 شهریور 1397 04:25 ق.ظ

Information effectively applied!.
how buy viagra online safest place to buy viagra viagra with a prescription buy viagra no prescription uk online cheap viagra where can i buy generic viagra online buy viagra without prescription viagra cheap prices buy viagra for men how do i buy viagra
Cialis generic
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:38 ب.ظ

You actually revealed this really well.
cialis generique 5 mg cialis rezeptfrei achat cialis en itali cialis generico cialis 5 mg effetti collateral cialis en 24 hora generic cialis at the pharmacy enter site natural cialis cialis et insomni 5 mg cialis pharmacie en ligne
http://buycialisonla.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:14 ق.ظ

You mentioned that well!
we use it 50 mg cialis dose generic cialis in vietnam overnight cialis tadalafil cialis pills price each sublingual cialis online wow cialis tadalafil 100mg tadalafil generic cialis wir preise generic low dose cialis we use it cialis online store
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30